Kurucumuzdan

Yüce Allah’ın yeryüzünde yarattıklarının en değerlisi ve şereflisi insandır. Allah her şeyi insan için  insanı da kendisine kulluk ve ibadet etmesi için yaratmıştır. Şu da bir gerçektir ki insan ruhuyla insandır ve ruh bedenden ayrılınca ceset kalır. Toprak altında çürüyüp cesedimizin bile kalmayacağı bu dünyada Allah’ın rızasını kazanmamız gerekir. Allah rızasını kazanmanın yollarından biri de bu dünyada O’nun emrettiği şekilde insanlara faydalı olacak kalıcı eserler bırakmaktır. Her Müslüman bunu üzerine vazife edinmelidir. Vazifelerimiz arasında insanlara hizmet ve en önemlisi doğduğumuz yerlere hizmet bizim için önceliklidir. Vazifelerimizi ifa ederken yaşadığımız sıkıntılar, eksiklikler ve karşılaştığımız engeller nedeniyle ve yaptığımız istişareler neticesinde hizmetlerimizi daha doğru, isabetli, organize ve sistemli yapabilmek adına Cenab-ı Allah’ın bize verdiği nimet ve imkânları kullanarak bu hizmetlerin vakıf kanalıyla yapılmasının daha uygun olacağını düşündük. 

En başta vakfımızı bir aile vakfı olarak kurmayı planladık. Daha sonra kuracağımız bu vakfın doğduğumuz topraklar olan Suşehri ile entegre olması ve bizden sonraki nesillerin de Suşehri ile irtibatının kesilmemesi adına isminin özellikle SUŞEHRİ İlim ve Eğitim Vakfı olmasına karar verdik. Bu bağlamda vakıf senedinin son maddesi olarak “Vakfın feshi halinde tüm mal varlığını Suşehri Kaymakamlığına devredilir.” Maddesini eklettik. Mütevelli heyetimize de aile dışından kendi alanlarında başarılı olmuş Suşehrili hemşerilerimizi dâhil ettik. Vakıf olarak bu hizmetleri hiçbir kurum, kuruluş, sivil toplum örgütü ve kişilerden ekonomik katkı beklentisi olmadan kendi imkânlarımızla Allah’ın yardımı ve hemşerilerimizin manevi desteği ile yapmak için yola çıktık.

İlçemiz doğal güzellikleri, tarihi, ticaret yolları üzerinde olan stratejik konumu bakımından değeri bilinmesi ve sahip çıkılması gereken bir bölgededir. Ne yazık ki ilçemiz bu yönden hak ettiği değeri görmemektedir. İlçemizin değerini arttırmak için öncelikle gençlerimize en üst düzeyde eğitim imkânı verilmelidir. Bunun yanı sıra ilçemiz halkından kimsesiz, dul, yetim, zihinsel ve bedensel engellilerin daha düzgün şartlarda yaşamaları için huzur evleri, aşevleri ve iyileştirme merkezleri açılmalıdır. İlçemize yapılacak bu hizmetleri uzun vadede düşünecek olursak ilçemizin Tıp, Mühendislik, Hukuk, Siyaset ve Bürokrasi alanlarında önemli noktalara gelen ve aynı zamanda memleketine, Milli ve Manevi değerlerine bağlı, bu noktalara nasıl geldiğini unutmayacak nesiller yetiştirebilirsek ilçemize hizmet anlamında bir döngü oluşturabiliriz. Şuna da eminim ki benden sonra birçok İş Adamı bu şekilde vakıflar kuracak ve memleket bundan fayda görecektir. Çıktığımız bu yolda başta Vakıf Başkanımız Yusuf Bozatlı’nın, vakıf yönetiminin ve mütevelli heyetinin Allah yar ve yardımcısı olsun.

Herkese saygı, sevgi ve muhabbetle selamlarım.
SUŞEHRİ İlim ve Eğitim Vakfı Kurucusu
Sn. Erdoğan Bozatlı